With a spectacular opening ceremony having kicked the global celebration of sport off on the 23rd July, Tokyo 2020 is now well underway!

Having been launched when London won the bid for the 2012 Olympics, the School Games National Finals has seen many of its athletes go onto represent Team GB at the Olympics.

For example, 56 of the 382 athletes who went to Rio 2016 for the Olympics were alumni of ours, equating to 15% of the team! 17 of these even brought home medals, including six golds!

This year, its even more! Over 70 of the 376 athletes over in Tokyo are National Finals alumni – that’s nearly 20% of the team!

Multiple School Games National Finals alumni have already reached the podium! A huge congratulation to all the below alumni for their success!

Gold

  • Adam Peaty, 100m Breaststroke + 4 x 100m Medley Relay (Alumni 2010 and 2011)
  • Kathleen Dawson, Mixed 4 x 100m Medley Relay (Alumni 2013)
  • Duncan Scott, 4 x 200m Freestyle (Alumni 2012 and 2013)
  • Georgia Taylor-Brown, Mixed Triathlon Relay (Alumni 2009)
  • Alex Yee, Mixed Triathlon Relay (Alumni 2014)
  • Max Whitlock, Men's Pommel Horse (Alumni 2006)
  • Matt Walls, Omnium (Alumni 2013 and 2014)

Silver

  • Alex Yee, Triathlon (Alumni 2014)
  • Duncan Scott, 200m Freestyle + 200m medley (Alumni 2012 and 2013)
  • Georgia Taylor-Brown, Triathlon (Alumni 2009)
  • Keely Hodgkinson, 800m (Alumni 2017)
  • Richard Kilty, 4 x 100m relay (Alumni 2006)
  • Jack Carlin, Team Sprint (Alumni 2013)

Bronze

  • Amelie Morgan, Gymnastics Team Event (Alumni 2016)
  • Chelsie Giles, 52kg Judo (Alumni 2013)
  • Luke Greenbank, 200m backstroke (Alumni 2012, 2013 and 2014)
  • Dina Asher-Smith, 4 x 100m relay (Alumni 2012)
  • Daryll Neita, 4 x 100m relay (Alumni 2011 and 2012)
  • Josh Kerr, 1500m (Alumni 2013 and 2014)
  • Jack Carlin, Individual Sprint (Alumni 2013)
  • Grace Balsdon, Hockey (Alumni 2010)
  • Lily Owsley, Hockey (Alumni 2010, 2011 and 2012)
  • Hannah Martin, Hockey (Alumni 2011 and 2012)
  • Sarah Robertson, Hockey (Alumni 2009 and 2010)

Below are all the athletes competing in the Tokyo 2020 Olympics that have appeared at the National Finals in the past. All of us at the School Games National Finals and Youth Sport Trust are behind you and the rest of Team GB every step of the way. Good luck!

 

Name

Discipline

Years competing at the National Finals

ATHLETICS

Dina Asher Smith

100m, 200m

2012

Daryll Neita

100m

2011 and 2012

Keely Hodgkinson

800m

2017

Jemma Reekie

800m

2013

Katie Snowden

1500m

2010

Eilish McColgan

5000m

2006

Meghan Beesley

400m hurdles

2006

Morgan Lake

High Jump

2012 and 2013

Jazmin Sawyers

Long Jump

2009

Sophie McKinna

Shot Putt

2009 and 2010

Katarina Johnson-Thompson

Heptahlon

2009

Emily Diamond

4x400m relay

2006 and 2007

Hannah Williams

4x400m relay

2014

Adam Gemili

200m

2010

Oliver Dustin

800m

2017

Daniel Rowden

800m

2014

Josh Kerr

1500m

2013 and 2014

Jake Wightman

1500m

2010

Ben Connor

Marathon

2009

Phil Norman

3000m steeplechase

2006

Zak Seddon

3000m steeplechase

2009 and 2010

Harry Coppell

Pole Vault

2011 and 2012

Ben Williams

Triple Jump

2007

Scott Lincoln

Shot Put

2009

Taylor Campbell

Hammer

2011 and 2012

Nick Miller

Hammer

2009

Richard Kilty

4x100m relay

2006

Matthew Hudson-Smith

4x400m relay

2011

Alex Yee

Triathlon

2014

Georgia Taylor-Brown

Triathlon

2009

BADMINTON

Ben Lane

Men's doubles

2011 and 2012

Kirsty Gilmour

Women's singles

2008 and 2009

Chloe Birch

Women's doubles

2010

CYCLING

Tao Georghagen-Hart

Men's road and Men's time trial

2010

Ethan Hayter

Men's track endurance

2014

Ethan Vernon

Men's track endurance

2015 and 2016

Matt Walls

Men's track endurance

2013 and 2014

Charlie Tanfield

Men's track endurance

2009 and 2012

Elinor Barker

Women's track endurance

2010

Jack Carlin

Men's track sprint

2013

FENCING

Marcus Mepstead

n/a

2006 and 2007

GYMNASTICS

James Hall

Artistic Gymnastics Men's squad

2009

Max Whitlock

Artistic Gymnastics Men's squad

2006

Amelie Morgan

Artistic Gymnastics Women's squad

2016

HOCKEY

Brendan Creed

n/a

2010

Jacob Draper

n/a

2013 and 2015

Ian Sloan

n/a

2009 and 2010

Jack Waller

n/a

2014

Grace Balsdon

n/a

2010

Hannah Martin

n/a

2011 and 2012

Lily Owsley

n/a

2010, 2011 and 2012

Sarah Robertson

n/a

2009 and 2010

JUDO

Chelsie Giles

Women's 52kg

2013

Lucy Renshall

Women's 63kg

2010 and 2012

RUGBY SEVENS

Abigail Burton

n/a

2016

Megan Jones

n/a

2012 and 2013

Jasmine Joyce

n/a

2013 and 2014

Lisa Thomson

n/a

2015

Helena Rowland

n/a

2016

Emma Uren

n/a

2014

SWIMMING

Abbie Wood

n/a

2012

Harriet Jones

n/a

2013

Kathleen Dawson

n/a

2013

Sarah Vasey

n/a

2012

Adam Peaty

n/a

2010 and 2011

Brodie Williams

n/a

2014 and 2015

Duncan Scott

n/a

2012 and 2013

Calum Jarvis

n/a

2013

Jacob Peters

n/a

2015 and 2016

Luke Greenbank

n/a

2012, 2013 and 2014

Joe Litchfield

n/a

2014

Kieran Bird

n/a

2015

Max Litchfield

n/a

2011

Alice Dearing

Marathon Swimming

2013

TABLE TENNIS

Tin-Tin Ho

n/a

2015